Day 1 Tokyo Olympics: What To Watch

Related Reads

Breaking down Day 1 Tokyo Olympics with the must-watch events.

The games have now officially begun and all the Tokyo Olympics action can be seen on Channel 7 and 7plus.

Must watch events

3 x 3 Basketball

Those looking for fast pace basketball action with flashy passes and ankle-breaking handles need to watch 3 x 3 basketball starting from 9:15am with games until 9:25pm.

Softball

Australia is taking on Canada in the group stages of Softball from 9am.

Football

The main event for Day 1 is definitely the Matildas taking on Sweden.

Watch Sam Kerr in action from 4:40pm

Hockey

The Hockeyroos start their Tokyo Olympics quest on Day 1 with a matchup against Japan at 8am.

Swimming

Swimming events start on Day 1 with heats for Men’s 400m Individual Medley, Women’s 100m Butterfly, Men’s 400m Freestyle, Women’s 400m Individual Medley, Men’s 100m Breaststroke and Women’s 4 x 100m Freestyle Relay starting from 6pm.

Day 1 Full Schedule

3 x 3 Basketball

Start TimeEvent
Session 1 9:15 – 11:25
9:15Women’s Pool Round ROC Vs JPN
9:40Women’s Pool Round CHN Vs ROU
10:35Men’s Pool Round POL Vs LAT
11:00Men’s Pool Round CHN Vs SRB
Session 2 13:00 – 14:50
13:00Women’s Pool Round ROC Vs CHN
13:25Women’s Pool Round ROU Vs JPN
14:00Men’s Pool Round ROC Vs CHN
14:25Men’s Pool Round SRB Vs NED
Session 3 16:30 – 18:30
16:30Women’s Pool Round ITA Vs MGL
16:55Women’s Pool Round USA Vs FRA
17:40Men’s Pool Round LAT Vs BEL
18:05Men’s Pool Round JPN Vs POL
Session 4 20:00 – 21:50
20:00Women’s Pool Round MGL Vs USA
20:25Women’s Pool Round FRA Vs ITA
21:00Men’s Pool Round NED Vs ROC
21:25Men’s Pool Round BEL Vs JPN

Archery

Start TimeEvent
8:30Mixed Team 1/8 Eliminations #1
8:49Mixed Team 1/8 Eliminations #2
9:08Mixed Team 1/8 Eliminations #3
9:27Mixed Team 1/8 Eliminations #4
9:46Mixed Team 1/8 Eliminations #5
10:05Mixed Team 1/8 Eliminations #6
10:24Mixed Team 1/8 Eliminations #7
10:43Mixed Team 1/8 Eliminations #8
13:15Mixed Team Quarterfinal #9
13:34Mixed Team Quarterfinal #10
13:53Mixed Team Quarterfinal #11
14:12Mixed Team Quarterfinal #12
14:31Mixed Team Semifinal #13
14:50Mixed Team Semifinal #14
15:25Mixed Team Bronze Medal Match #15
15:45Mixed Team Gold Medal Match #16

Artistic Gymnastics

Start TimeEvent
9:00Men’s Qualification – Subdivision 1
13:30Men’s Qualification – Subdivision 2
18:30Men’s Qualification – Subdivision 3

Badmington

Start TimeEvent
Session 1 8:00 – 13:30
8:00Women’s Doubles Group Play Stage – Group A#701 INA POLII Greysia/RAHAYU Apriyani Vs MAS CHOW Mei Kuan/LEE Meng Yean
8:00Women’s Singles Group Play Stage – Group P#301 FRA QI Xuefei Vs VIE NGUYEN Thuy Linh
8:00Mixed Doubles Group Play Stage – Group C#901 JPN WATANABE Yuta/HIGASHINO Arisa Vs DEN CHRISTIANSEN Mathias/BOJE Alexandra
8:40Women’s Singles Group Play Stage – Group D#303 THA ONGBAMRUNGPHAN Busanan Vs PER MACIAS Daniela
8:40Women’s Singles Group Play Stage – Group L#302 JPN YAMAGUCHI Akane Vs PAK SHAHZAD Mahoor
8:40Mixed Doubles Group Play Stage – Group B#902 GBR ELLIS Marcus/SMITH Lauren Vs FRA GICQUEL Thom/DELRUE Delphine
9:20Men’s Singles Group Play Stage – Group C#101 HKG NG Ka Long Angus Vs MEX MUNOZ Lino
9:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group A#904 KOR SEO Seungjae/CHAE Yujung Vs NED TABELING Robin/PIEK Selena
9:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group A#903 CHN ZHENG Si Wei/HUANG Ya Qiong Vs EGY ELGAMAL Adham Hatem/HANY Doha
10:00Men’s Doubles Group Play Stage – Group C#501 CHN LI Jun Hui/LIU Yu Chen Vs USA CHEW Phillip/CHEW Ryan
10:00Men’s Singles Group Play Stage – Group G#102 INA CHRISTIE Jonatan Vs EOR MAHMOUD Aram
10:00Women’s Doubles Group Play Stage – Group C#702 CHN DU Yue/LI Yin Hui Vs DEN FRUERGAARD Maiken/THYGESEN Sara
10:40Women’s Doubles Group Play Stage – Group D#703 CHN CHEN Qing Chen/JIA Yi Fan Vs THA KITITHARAKUL Jongkolphan/PRAJONGJAI Rawinda
10:40Women’s Doubles Group Play Stage – Group D#704 KOR KIM Soyeong/KONG Heeyong Vs BUL STOEVA Gabriela/STOEVA Stefani
10:40Mixed Doubles Group Play Stage – Group C#905 INA JORDAN Praveen/OKTAVIANTI Melati Daeva Vs AUS LEUNG Simon Wing Hang/SOMERVILLE Gronya
11:20Men’s Doubles Group Play Stage – Group A#502 INA GIDEON Marcus Fernaldi/SUKAMULJO Kevin Sanjaya Vs GBR LANE Ben/VENDY Sean
11:20Men’s Doubles Group Play Stage – Group A#503 TPE LEE Yang/WANG Chi-Lin Vs IND RANKIREDDY Satwiksairaj/SHETTY Chirag
11:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group D#906 CHN WANG Yi Lyu/HUANG Dong Ping Vs GER LAMSFUSS Mark/HERTTRICH Isabel
12:00Men’s Doubles Group Play Stage – Group B#504 DEN ASTRUP Kim/RASMUSSEN Anders Skaarup Vs ROC IVANOV Vladimir/SOZONOV Ivan
12:00Men’s Singles Group Play Stage – Group D#103 IND B. Sai Praneeth Vs ISR ZILBERMAN Misha
12:00Women’s Singles Group Play Stage – Group P#304 TPE TAI Tzu-Ying Vs SUI JAQUET Sabrina
Session 2 17:00 – 21:00
17:00Men’s Doubles Group Play Stage – Group D#506 KOR CHOI Solgyu/SEO Seungjae Vs MAS CHIA Aaron/SOH Wooi Yik
17:00Men’s Doubles Group Play Stage – Group D#505 INA AHSAN Mohammad/SETIAWAN Hendra Vs CAN HO-SHUE Jason/YAKURA Nyl
17:00Women’s Doubles Group Play Stage – Group B#705 JPN MATSUMOTO Mayu/NAGAHARA Wakana Vs EGY HANY Doha/HOSNY Hadia
17:40Women’s Doubles Group Play Stage – Group B#707 NED PIEK Selena/SEINEN Cheryl Vs CAN HONDERICH Rachel/TSAI Kristen
17:40Women’s Doubles Group Play Stage – Group C#706 KOR LEE Sohee/SHIN Seungchan Vs AUS MAPASA Setyana/SOMERVILLE Gronya
17:40Mixed Doubles Group Play Stage – Group B#907 THA PUAVARANUKROH Dechapol/TAERATTANACHAI Sapsiree Vs CAN HURLBURT-YU Joshua/WU Josephine
18:20Men’s Doubles Group Play Stage – Group C#507 JPN KAMURA Takeshi/SONODA Keigo Vs GER LAMSFUSS Mark/SEIDEL Marvin
18:20Men’s Singles Group Play Stage – Group E#104 DEN AXELSEN Viktor Vs AUT WRABER Luka
18:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group D#908 MAS CHAN Peng Soon/GOH Liu Ying Vs HKG TANG Chun Man/TSE Ying Suet
19:00Men’s Doubles Group Play Stage – Group B#508 JPN ENDO Hiroyuki/WATANABE Yuta Vs NGR OLOFUA Godwin/OPEYORI Anuoluwapo Juwon
19:00Men’s Singles Group Play Stage – Group F#105 TPE WANG Tzu-Wei Vs SRI KARUNARATNE Niluka
19:00Women’s Singles Group Play Stage – Group C#305 KOR AN Seyoung Vs ESP AZURMENDI Clara
19:40Women’s Doubles Group Play Stage – Group A#708 JPN FUKUSHIMA Yuki/HIROTA Sayaka Vs GBR BIRCH Chloe/SMITH Lauren
19:40Women’s Singles Group Play Stage – Group K#306 KOR KIM Gaeun Vs MEX GAITAN Haramara

Softball

Start TimeEvent
9:00Softball Opening Round#7 AUS Vs CAN
13:30Softball Opening Round#8 USA Vs MEX
19:00Softball Opening Round#9 JPN Vs ITA

Beach Volleyball

Start TimeEvent
Session 1 8:00 – 11:50
8:00Women’s Preliminary – Pool F JPN Ishii/Murakami Vs CZE Hermannova/Slukova
9:00Men’s Preliminary – Pool D BRA Alison/Alvaro Filho Vs ARG Azaad/Capogrosso
10:00Women’s Preliminary – Pool C BRA Agatha/Duda Vs ARG Gallay/Pereyra
11:00Women’s Preliminary – Pool A CAN Pavan/Melissa Vs NED Stam/Schoon
Session 2 14:00 – 16:50
14:00Women’s Preliminary – Pool F SUI Betschart/Huberli Vs GER Kozuch/Ludwig
15:00Men’s Preliminary – Pool A ROC Semenov/Leshukov Vs ESP Herrera/Gavira
16:00Women’s Preliminary – Pool A SUI Heidrich/Verge-Depre, A. Vs GER Borger/Sude
Session 3 19:00 – 21:50
19:00Women’s Preliminary – Pool C CAN Bansley/Brandie CHN WANG/X.Y.XIA
20:00Men’s Preliminary – Pool D NED Brouwer/Meeuwsen USA Lucena/Dalhausser
21:00Men’s Preliminary – Pool A NOR Mol A./Sorum C. AUS McHugh/Schumann

Boxing

Advertisement
Start TimeEvent
Session 1 10:00 – 13:30
10:00Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#1
10:15Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#2
10:30Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#3
10:48Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#4
11:03Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#5
11:18Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#6
11:36Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#7
11:51Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#8
12:06Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#9
12:24Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#10
12:39Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#11
12:54Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#12
13:12Men’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Round of 32
#13
Session 2 16:00 – 19:30
16:00Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#14
16:15Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#15
16:30Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#16
16:48Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#17
17:03Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#18
17:18Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#19
17:36Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#20
17:51Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32
#21
18:06Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#22
18:24Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#23
18:39Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#24
18:54Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32
#25
19:12Men’s Super Heavy (+91kg) – Preliminaries – Round of 32
#26

Cycling Road

Start TimeEvent
10:00Men’s Road Race

Equestrian

Start TimeEvent
16:00Dressage Grand Prix Team and Individual Qualifier Day 1

Fencing

Start TimeEvent
8:00Women’s Épée Individual Table of 64
8:00Women’s Épée Individual Table of 64
8:00Women’s Épée Individual Table of 64
8:00Women’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 64
8:30Men’s Sabre Individual Table of 64
8:30Men’s Sabre Individual Table of 64
8:30Men’s Sabre Individual Table of 64
8:30Men’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 64
8:55Women’s Épée Individual Table of 32
8:55Women’s Épée Individual Table of 32
8:55Women’s Épée Individual Table of 32
8:55Women’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 32
10:55Men’s Sabre Individual Table of 32
10:55Men’s Sabre Individual Table of 32
10:55Men’s Sabre Individual Table of 32
10:55Men’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 32
12:35Women’s Épée Individual Table of 16
12:35Women’s Épée Individual Table of 16
12:35Women’s Épée Individual Table of 16
12:35Women’s Épée Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Épée Individual Table of 16
13:35Men’s Sabre Individual Table of 16
13:35Men’s Sabre Individual Table of 16
13:35Men’s Sabre Individual Table of 16
13:35Men’s Sabre Individual Table of 16
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 16
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 16
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 16
Followed ByMen’s Sabre Individual Table of 16
14:25Women’s Épée Individual Quarterfinal 1
14:25Women’s Épée Individual Quarterfinal 2
14:25Women’s Épée Individual Quarterfinal 3
14:25Women’s Épée Individual Quarterfinal 4
14:55Men’s Sabre Individual Quarterfinal 1
14:55Men’s Sabre Individual Quarterfinal 2
14:55Men’s Sabre Individual Quarterfinal 3
14:55Men’s Sabre Individual Quarterfinal 4
17:00Women’s Épée Individual Semifinal 1
17:00Women’s Épée Individual Semifinal 2
18:00Men’s Sabre Individual Semifinal 1
18:00Men’s Sabre Individual Semifinal 2
18:50Women’s Épée Individual Bronze Medal Bout
19:20Men’s Sabre Individual Bronze Medal Bout
19:45Women’s Épée Individual Gold Medal Bout
20:15Men’s Sabre Individual Gold Medal Bout

Football

Start TimeEvent
15:30Women’s Group E#8 CHI Vs CAN
16:00Women’s Group F#9 CHN Vs ZAM
16:30Women’s Group G#11 SWE Vs AUS
18:30Women’s Group E#7 JPN Vs GBR
19:00Women’s Group F#10 NED Vs BRA
19:30Women’s Group G#12 NZL Vs USA

Handball

Start TimeEvent
8:00Men’s Preliminary Round Group A#M01 NOR Vs BRA
10:00Men’s Preliminary Round Group A#M02 FRA Vs ARG
13:15Men’s Preliminary Round Group B#M03 SWE Vs BRN
15:15Men’s Preliminary Round Group A#M04 GER Vs ESP
18:30Men’s Preliminary Round Group B#M05 POR Vs EGY
20:30Men’s Preliminary Round Group B#M06 DEN Vs JPN

Hockey

Start TimeEvent
Session 1 8:30 – 12:15
8:30Men’s Pool A#M01 JPN Vs AUS
10:45Men’s Pool B#M03 NED Vs BEL
Session 2 9:00 – 12:45
9:00Men’s Pool A#M02 NZL Vs IND
11:15Men’s Pool A#M04 ARG Vs ESP
Session 3 17:30 – 21:15
17:30Men’s Pool B#M05 GBR Vs RSA
19:45Women’s Pool A#W01 NED Vs IND
Session 4 18:00 – 21:45
18:00Men’s Pool B#M06 CAN Vs GER
20:15Women’s Pool A#W02 IRL Vs RSA

Judo

Advertisement
Start TimeEvent
Session 1 10:00 – 13:30
10:00Men -60 kg Elimination Round of 32
10:00Women -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -48 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -60 kg Quarterfinal
Followed byWomen -48 kg Quarterfinal
Followed byMen -60 kg Quarterfinal
Followed byWomen -48 kg Quarterfinal
Followed byMen -60 kg Quarterfinal
Followed byWomen -48 kg Quarterfinal
Followed byMen -60 kg Quarterfinal
Followed byWomen -48 kg Quarterfinal
Session 2 16:00 – 18:40
16:00Women -48 kg Repechage contest
Followed byWomen -48 kg Repechage contest
Followed byWomen -48 kg Semifinal of Table A
Followed byWomen -48 kg Semifinal of Table B
Followed byMen -60 kg Repechage contest
Followed byMen -60 kg Repechage contest
Followed byMen -60 kg Semifinal of Table A
Followed byMen -60 kg Semifinal of Table B
Followed byWomen -48 kg Contest for Bronze Medal A
Followed byWomen -48 kg Contest for Bronze Medal B
Followed byWomen -48 kg Final
Followed byMen -60 kg Contest for Bronze Medal A
Followed byMen -60 kg Contest for Bronze Medal B
Followed byMen -60 kg Final

Rowing

Start TimeEvent
Session 2 7:30 – 11:30
7:30Women’s Single Sculls Repechage 1
#23
7:40Women’s Single Sculls Repechage 2
#24
7:50Women’s Single Sculls Repechage 3
#25
8:00Men’s Single Sculls Repechage 1
#26
8:10Men’s Single Sculls Repechage 2
#27
8:20Men’s Single Sculls Repechage 3
#28
8:30Women’s Double Sculls Repechage 1
#29
8:40Men’s Double Sculls Repechage 1
#30
8:50Women’s Pair Heat 1
#31
9:00Women’s Pair Heat 2
#32
9:10Women’s Pair Heat 3
#33
9:20Men’s Pair Heat 1
#34
9:30Men’s Pair Heat 2
#35
9:40Men’s Pair Heat 3
#36
9:50Lightweight Women’s Double Sculls Heat 1
#37
10:00Lightweight Women’s Double Sculls Heat 2
#38
10:10Lightweight Women’s Double Sculls Heat 3
#39
10:20Lightweight Men’s Double Sculls Heat 1
#40
10:30Lightweight Men’s Double Sculls Heat 2
#41
10:40Lightweight Men’s Double Sculls Heat 3
#42
10:50Women’s Four Heat 1
#43
11:00Women’s Four Heat 2
#44
11:10Men’s Four Heat 1
#45
11:20Men’s Four Heat 2
#46

Shooting

Start TimeEvent
7:3010m Air Rifle Women’s Qualification
8:00Skeet Men’s Pre-Event Training
8:00Skeet Women’s Pre-Event Training
9:0010m Air Pistol Women’s Pre-Event Training
9:4510m Air Rifle Women’s Final
12:0010m Air Pistol Men’s Qualification
13:4510m Air Rifle Men’s Pre-Event Training
14:3010m Air Pistol Men’s Final

Swimming

Start TimeEvent
Session 1 18:00 – 20:30
18:02Men’s 400m Individual Medley – Heat 1
18:07Men’s 400m Individual Medley – Heat 2
18:12Men’s 400m Individual Medley – Heat 3
18:17Men’s 400m Individual Medley – Heat 4
18:28Women’s 100m Butterfly – Heat 1
18:31Women’s 100m Butterfly – Heat 2
18:34Women’s 100m Butterfly – Heat 3
18:37Women’s 100m Butterfly – Heat 4
18:40Women’s 100m Butterfly – Heat 5
18:43Women’s 100m Butterfly – Heat 6
18:48Men’s 400m Freestyle – Heat 1
18:54Men’s 400m Freestyle – Heat 2
19:00Men’s 400m Freestyle – Heat 3
19:06Men’s 400m Freestyle – Heat 4
19:12Men’s 400m Freestyle – Heat 5
19:18Men’s 400m Freestyle – Heat 6
19:24Men’s 400m Freestyle – Heat 7
19:30Women’s 400m Individual Medley – Heat 1
19:35Women’s 400m Individual Medley – Heat 2
19:40Women’s 400m Individual Medley – Heat 3
19:45Women’s 400m Individual Medley – Heat 4
19:50Women’s 400m Individual Medley – Heat 5
19:55Men’s 100m Breaststroke – Heat 1
19:58Men’s 100m Breaststroke – Heat 2
20:01Men’s 100m Breaststroke – Heat 3
20:04Men’s 100m Breaststroke – Heat 4
20:07Men’s 100m Breaststroke – Heat 5
20:10Men’s 100m Breaststroke – Heat 6
20:15Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 1
20:25Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 2

Table Tennis

Start TimeEvent
Session 1 8:00 – 11:45
8:00Men’s & Women’s Singles Preliminary Round
10:15Mixed Doubles Round of 16
Session 2 13:15 – 16:15
13:15Men’s & Women’s Singles Round 1
Session 3 18:30 – 21:30
18:30Men’s & Women’s Singles Round 1

Taekwondo

Start TimeEvent
Session 1 9:00 – 16:00
9:00Women -49kg Round of 16
9:15Men -58kg Round of 16
9:30Women -49kg Round of 16
9:45Men -58kg Round of 16
10:00Women -49kg Round of 16
10:15Men -58kg Round of 16
10:30Women -49kg Round of 16
10:45Men -58kg Round of 16
11:00Women -49kg Round of 16
11:15Men -58kg Round of 16
11:30Women -49kg Round of 16
11:45Men -58kg Round of 16
12:00Women -49kg Round of 16
12:15Men -58kg Round of 16
12:30Women -49kg Round of 16
12:45Men -58kg Round of 16
13:00Women -49kg Quarterfinal
13:15Men -58kg Quarterfinal
13:30Women -49kg Quarterfinal
13:45Men -58kg Quarterfinal
14:00Women -49kg Quarterfinal
14:15Men -58kg Quarterfinal
14:30Women -49kg Quarterfinal
14:45Men -58kg Quarterfinal
15:00Women -49kg Semifinal
15:15Men -58kg Semifinal
15:30Women -49kg Semifinal
15:45Men -58kg Semifinal
Session 2 18:00 – 21:40
18:00Women -49kg Repechage
18:15Men -58kg Repechage
18:30Women -49kg Repechage
18:45Men -58kg Repechage
19:30Women -49kg Bronze Medal Contests
19:45Men -58kg Bronze Medal Contests
20:00Women -49kg Bronze Medal Contests
20:15Men -58kg Bronze Medal Contests
20:30Women -49kg Gold Medal Contest
20:45Men -58kg Gold Medal Contest

Tennis

Start TimeEvent
Order of play available evening before

Volleyball

Start TimeEvent
8:00Men’s Preliminary Round – Pool A#1 ITAVs CAN
10:05Men’s Preliminary Round – Pool B#2 BRAVs TUN
13:20Men’s Preliminary Round – Pool B#3 ROCVs ARG
15:25Men’s Preliminary Round – Pool A#4 JPNVs VEN
18:40Men’s Preliminary Round – Pool A#5 POLVs IRI
20:45Men’s Preliminary Round – Pool B#6 USAVs FRA

Waterpolo

13:00Women’s Preliminary Round – Group B#4 JPNVs USA
14:30Women’s Preliminary Round – Group A#1 CANVs AUS
17:20Women’s Preliminary Round – Group A#2 RSAVs ESP
18:50Women’s Preliminary Round – Group B#3 CHNVs ROC

Weightlifting

Start TimeEvent
8:50Women’s 49kg Group B
12:50Women’s 49kg Group A

For further news and up to the minute results olympics.com.

View: Complete Tokyo Olympics Schedule

More Tokyo Olympics coverage on SoPerth.com.au

Latest Reads On So Perth

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.