What To Watch Day 2 Tokyo Olympics: Boomers, Dream Team, Socceroos, Gold Medal Races In The Pool

Related Reads

Breaking down what to watch Day 2 Tokyo Olympics with our must-watch events.

Day 2 of the Tokyo Olympics brings some massive must-watch events.

Australia will be in the pool looking for gold.

The Boomers and the Dream Team start their Tokyo Olympic campaigns.

What To Watch Day 2 Tokyo Olympics

Archery

If shooting arrows is your thing then the Women’s Team Gold Medal Match will be on at 3:40pm.

Softball

In must watch softball action Australia take on the powerhouse USA team from 9am.

Basketball

What a day for basketball fans with the Boomers and Dream Team both in action today.

While they wont be versing each other, the Boomers will be in action at 4:20pm versing Nigeria. The Dream Team will play their opening game against France at 8pm.

Football

The Socceroos are also in action today and will be versing Spain at 6:30pm and will be riding high after a 2-0 win against Argentina in their opening match.

Brazil will also be in action today at 4:30pm against Côte d’Ivoire who are currently ranked 59 in the FIFA world rankings, compared to 3 for Brazil.

Hockey

The Hockeyroos are in action today at 9am against Spain and the Kookaburras take on India at 5:30pm.

Swimming

Big day of action in the pool today as we are hoping for some gold for Australia.

Must watch gold events for swimming:

  • 9:30am – Men’s 400m Individual Medley Final
  • 9:52am – Men’s 400m Freestyle Final
  • 10:12am – Women’s 400m Individual Medley Final
  • 10:45am – Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final
  • From 8:10am Men’s 4 x 100m Freestyle Relay Heats

Day 2 Full Schedule

3 x 3 Basketball

Start TimeEvent
Session 5 9:15 – 11:25
9:15Women’s Pool Round JPN Vs MGL
9:40Women’s Pool Round ROU Vs ITA
10:35Men’s Pool Round ROC Vs BEL
11:00Men’s Pool Round POL Vs SRB
Session 6 13:00 – 14:50
13:00Women’s Pool Round MGL Vs ROC
13:25Women’s Pool Round CHN Vs ITA
14:00Men’s Pool Round CHN Vs LAT
14:25Men’s Pool Round SRB Vs BEL
Session 7 16:30 – 18:30
16:30Women’s Pool Round ROU Vs USA
16:55Women’s Pool Round JPN Vs FRA
17:40Men’s Pool Round ROC Vs POL
18:05Men’s Pool Round JPN Vs NED
Session 8 20:00 – 21:50
20:00Women’s Pool Round CHN Vs FRA
20:25Women’s Pool Round ROC Vs USA
21:00Men’s Pool Round NED Vs CHN
21:25Men’s Pool Round LAT Vs JPN

Archery

Start TimeEvent
8:30Women’s Team 1/8 Eliminations #17
8:53Women’s Team 1/8 Eliminations #18
9:16Women’s Team 1/8 Eliminations #21
9:39Women’s Team 1/8 Eliminations #22
12:45Women’s Team Quarterfinal #25
13:08Women’s Team Quarterfinal #26
13:31Women’s Team Quarterfinal #27
13:54Women’s Team Quarterfinal #28
14:17Women’s Team Semifinal #29
14:40Women’s Team Semifinal #30
15:15Women’s Team Bronze Medal Match #31
15:40Women’s Team Gold Medal Match #32

Artistic Gymnastics

Start TimeEvent
9:00Women’s Qualification – Subdivision 1
10:55Women’s Qualification – Subdivision 2
14:10Women’s Qualification – Subdivision 3
16:05Women’s Qualification – Subdivision 4
19:20Women’s Qualification – Subdivision 5

Badmington

Start TimeEvent
Session 3 9:00 – 14:30
9:00Men’s Doubles Group Play Stage – Group D #509 KOR CHOI Solgyu/SEO Seungjae Vs CAN HO-SHUE Jason/YAKURA Nyl
9:00Men’s Singles Group Play Stage – Group P #106 TPE CHOU Tien-Chen Vs SWE BURESTEDT Felix
9:00Women’s Singles Group Play Stage – Group M #307 INA TUNJUNG Gregoria Mariska Vs MYA THUZAR Thet Htar
9:40Men’s Singles Group Play Stage – Group I #107 JPN TSUNEYAMA Kanta Vs MRI PAUL Georges Julien
9:40Women’s Doubles Group Play Stage – Group D #709 KOR KIM Soyeong/KONG Heeyong Vs THA KITITHARAKUL Jongkolphan/PRAJONGJAI Rawinda
9:40Women’s Singles Group Play Stage – Group J #308 IND PUSARLA V. Sindhu Vs ISR POLIKARPOVA Ksenia
10:20Women’s Singles Group Play Stage – Group A #310 CHN CHEN Yu Fei Vs EGY HANY Doha
10:20Women’s Singles Group Play Stage – Group E #309 JPN OKUHARA Nozomi Vs GER LI Yvonne
10:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group D #909 MAS CHAN Peng Soon/GOH Liu Ying Vs GER LAMSFUSS Mark/HERTTRICH Isabel
11:00Women’s Singles Group Play Stage – Group F #311 CAN LI Michelle Vs GUA SOTOMAYOR Nikte Alejandra
11:00Mixed Doubles Group Play Stage – Group B #911 THA PUAVARANUKROH Dechapol/TAERATTANACHAI Sapsiree Vs FRA GICQUEL Thom/DELRUE Delphine
11:00Mixed Doubles Group Play Stage – Group D #910 CHN WANG Yi Lyu/HUANG Dong Ping Vs HKG TANG Chun Man/TSE Ying Suet
11:40Men’s Doubles Group Play Stage – Group B #510 JPN ENDO Hiroyuki/WATANABE Yuta Vs ROC IVANOV Vladimir/SOZONOV Ivan
11:40Men’s Singles Group Play Stage – Group H #108 CHN SHI Yu Qi Vs MLT ABELA Matthew
11:40Women’s Singles Group Play Stage – Group G #312 CHN HE Bing Jiao Vs MDV FATHIMATH NABAAHA Abdul Razzaq
12:20Men’s Singles Group Play Stage – Group J #109 INA GINTING Anthony Sinisuka Vs HUN KRAUSZ Gergely
12:20Women’s Doubles Group Play Stage – Group C #710 KOR LEE Sohee/SHIN Seungchan Vs DEN FRUERGAARD Maiken/THYGESEN Sara
12:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group C #912 INA JORDAN Praveen/OKTAVIANTI Melati Daeva Vs DEN CHRISTIANSEN Mathias/BOJE Alexandra
13:00Men’s Singles Group Play Stage – Group N #110 CHN CHEN Long Vs EST MUST Raul
13:00Women’s Singles Group Play Stage – Group I #313 DEN BLICHFELDT Mia Vs AUS CHEN Hsuan-Yu Wendy
13:00Mixed Doubles Group Play Stage – Group A #913 CHN ZHENG Si Wei/HUANG Ya Qiong Vs NED TABELING Robin/PIEK Selena
Session 4 17:00 – 20:30
17:00Men’s Singles Group Play Stage – Group A #111 JPN MOMOTA Kento Vs USA LAM Timothy
17:00Women’s Singles Group Play Stage – Group H #314 USA ZHANG Beiwen Vs UKR ULITINA Maria
17:00Mixed Doubles Group Play Stage – Group A #914 KOR SEO Seungjae/CHAE Yujung Vs EGY ELGAMAL Adham Hatem/HANY Doha
17:40Men’s Doubles Group Play Stage – Group C #511 CHN LI Jun Hui/LIU Yu Chen Vs GER LAMSFUSS Mark/SEIDEL Marvin
17:40Men’s Singles Group Play Stage – Group M #112 MAS LEE Zii Jia Vs UKR POCHTAROV Artem
17:40Mixed Doubles Group Play Stage – Group C #915 JPN WATANABE Yuta/HIGASHINO Arisa Vs AUS LEUNG Simon Wing Hang/SOMERVILLE Gronya
18:20Women’s Doubles Group Play Stage – Group A #711 JPN FUKUSHIMA Yuki/HIROTA Sayaka Vs MAS CHOW Mei Kuan/LEE Meng Yean
18:20Women’s Singles Group Play Stage – Group N #315 THA INTANON Ratchanok Vs HUN SAROSI Laura
18:20Mixed Doubles Group Play Stage – Group B #916 GBR ELLIS Marcus/SMITH Lauren Vs CAN HURLBURT-YU Joshua/WU Josephine
19:00Men’s Singles Group Play Stage – Group K #113 THA WANGCHAROEN Kantaphon Vs GER SCHAEFER Kai
19:00Men’s Singles Group Play Stage – Group L #114 DEN ANTONSEN Anders Vs VIE NGUYEN Tien Minh
19:00Women’s Doubles Group Play Stage – Group B #712 JPN MATSUMOTO Mayu/NAGAHARA Wakana Vs CAN HONDERICH Rachel/TSAI Kristen

Softball

Start TimeEvent
9:00Softball Opening Round #10 AUS Vs USA
13:30Softball Opening Round #11 CAN Vs JPN
19:00Softball Opening Round #12 ITA Vs MEX

Basketball

Start TimeEvent
9:00Men’s Preliminary Round Group A #1 IRI Vs CZE
12:40Men’s Preliminary Round Group B #2 GER Vs ITA
16:20Men’s Preliminary Round Group B #3 AUS Vs NGR
20:00Men’s Preliminary Round Group A #4 FRA Vs USA

Beach Volleyball

Start TimeEvent
Session 4 8:00 – 11:50
8:00Women’s Preliminary – Pool B USA Alix/April Vs CHN XUE/WANG X.X.
9:00Men’s Preliminary – Pool F JPN Gottsu/Shiratori Vs POL Kantor/Losiak
10:00Men’s Preliminary – Pool E BRA Evandro/Bruno Schmidt Vs CHI Grimalt M./Grimalt E.
11:00Women’s Preliminary – Pool E AUS Clancy/Artacho Del Solar Vs CUB Lidy/Leila
Session 5 14:00 – 16:50
14:00Women’s Preliminary – Pool E ROC Makroguzova/Kholomina Vs ITA ITA
15:00Men’s Preliminary – Pool E POL Fijalek/Bryl Vs MAR Elgraoui/Abicha
16:00Men’s Preliminary – Pool C QAT Cherif/Ahmed Vs SUI Heidrich/Gerson
Session 6 19:00 – 21:50
19:00Men’s Preliminary – Pool F GER Thole J./Wickler Vs ITA ITA
20:00Women’s Preliminary – Pool B NED Keizer/Meppelink Vs ESP Liliana/Elsa
21:00Men’s Preliminary – Pool C USA Gibb/Crabb Ta. Vs ITA ITA

Boxing

Advertisement
Start TimeEvent
Session 3 10:00 – 13:45
10:00Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #27
10:15Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #28
10:30Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #29
10:48Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #30
11:03Women’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 32 #31
11:18Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #32
11:36Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #33
11:51Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #34
12:06Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #35
12:24Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #36
12:39Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32
37
12:54Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #38
13:12Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #39
13:27Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #40
Session 4 16:00 – 20:00
16:00Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #41
16:15Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #42
16:30Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #43
16:48Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #44
17:03Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #45
17:18Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #46
17:36Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #47
17:51Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #48
18:06Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #49
18:24Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #50
18:39Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #51
18:54Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #52
19:12Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #53
19:27Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #54
19:42Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #55

Canoe Slalom

Start TimeEvent
12:00Men’s Canoe Heats 1st Run
12:47Women’s Kayak Heats 1st Run
13:57Men’s Canoe Heats 2nd Run
14:45Women’s Kayak Heats 2nd Run

Cycling Road

Start TimeEvent
12:00Women’s Road Race

Diving

Start TimeEvent
14:00Women’s Synchronised 3m Springboard Final

Equestrian

Start TimeEvent
16:00Dressage Grand Prix Team and Individual Qualifier Day 2

Fencing

Start TimeEvent
8:00Women’s Foil Individual Table of 64
8:00Women’s Foil Individual Table of 64
8:00Women’s Foil Individual Table of 64
8:00Women’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 64
8:30Men’s Épée Individual Table of 64
8:30Men’s Épée Individual Table of 64
8:30Men’s Épée Individual Table of 64
8:30Men’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 64
8:55Women’s Foil Individual Table of 32
8:55Women’s Foil Individual Table of 32
8:55Women’s Foil Individual Table of 32
8:55Women’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 32
10:55Men’s Épée Individual Table of 32
10:55Men’s Épée Individual Table of 32
10:55Men’s Épée Individual Table of 32
10:55Men’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 32
12:35Women’s Foil Individual Table of 16
12:35Women’s Foil Individual Table of 16
12:35Women’s Foil Individual Table of 16
12:35Women’s Foil Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 16
Followed ByWomen’s Foil Individual Table of 16
13:35Men’s Épée Individual Table of 16
13:35Men’s Épée Individual Table of 16
13:35Men’s Épée Individual Table of 16
13:35Men’s Épée Individual Table of 16
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 16
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 16
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 16
Followed ByMen’s Épée Individual Table of 16
14:25Women’s Foil Individual Quarterfinal 1
14:25Women’s Foil Individual Quarterfinal 2
14:25Women’s Foil Individual Quarterfinal 3
14:25Women’s Foil Individual Quarterfinal 4
14:55Men’s Épée Individual Quarterfinal 1
14:55Men’s Épée Individual Quarterfinal 2
14:55Men’s Épée Individual Quarterfinal 3
14:55Men’s Épée Individual Quarterfinal 4
17:00Women’s Foil Individual Semifinal 1
17:00Women’s Foil Individual Semifinal 2
18:00Men’s Épée Individual Semifinal 1
18:00Men’s Épée Individual Semifinal 2
18:50Women’s Foil Individual Bronze Medal Bout
19:20Men’s Épée Individual Bronze Medal Bout
19:45Women’s Foil Individual Gold Medal Bout
20:15Men’s Épée Individual Gold Medal Bout

Football

Start TimeEvent
15:30Men’s Group C #13 EGY Vs ARG
16:00Men’s Group A #10 FRA Vs RSA
16:00Men’s Group B #11 NZL Vs HON
16:30Men’s Group D #15 BRA Vs CIV
18:30Men’s Group C #14 AUS Vs ESP
19:00Men’s Group A #9 JPN Vs MEX
19:00Men’s Group B #12 ROU Vs KOR
19:30Men’s Group D #16 KSA Vs GER

Handball

Start TimeEvent
8:00Women’s Preliminary Round Group A #W01 NED Vs JPN
10:00Women’s Preliminary Round Group B #W02 ROC Vs BRA
13:15Women’s Preliminary Round Group A #W03 MNE Vs ANG
15:15Women’s Preliminary Round Group A #W04 NOR Vs KOR
18:30Women’s Preliminary Round Group B #W05 ESP Vs SWE
20:30Women’s Preliminary Round Group B #W06 HUN Vs FRA

Hockey

Start TimeEvent
Session 5 8:30 – 12:15
8:30Women’s Pool A #W03 GBR Vs GER
10:45Women’s Pool B #W05 JPN Vs CHN
Session 6 9:00 – 12:45
9:00Women’s Pool B #W04 AUS Vs ESP
11:15Women’s Pool B #W06 NZL Vs ARG
Session 7 17:30 – 21:15
17:30Men’s Pool A #M07 IND Vs AUS
19:45Men’s Pool A #M09 ESP Vs NZL
Session 8 18:00 – 21:45
18:00Men’s Pool A #M08 JPN Vs ARG
20:15Men’s Pool B #M10 RSA Vs NED

Judo

Advertisement
Start TimeEvent
Session 3 10:00 – 13:30
10:00Men -66 kg Elimination Round of 32
10:00Women -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 32
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Elimination Round of 16
Followed byWomen -52 kg Elimination Round of 16
Followed byMen -66 kg Quarterfinal
Followed byWomen -52 kg Quarterfinal
Followed byMen -66 kg Quarterfinal
Followed byWomen -52 kg Quarterfinal
Followed byMen -66 kg Quarterfinal
Followed byWomen -52 kg Quarterfinal
Followed byMen -66 kg Quarterfinal
Followed byWomen -52 kg Quarterfinal
Session 4 16:00 – 18:40
16:00Women -52 kg Repechage contest
Followed byWomen -52 kg Repechage contest
Followed byWomen -52 kg Semifinal of Table A
Followed byWomen -52 kg Semifinal of Table B
Followed byMen -66 kg Repechage contest
Followed byMen -66 kg Repechage contest
Followed byMen -66 kg Semifinal of Table A
Followed byMen -66 kg Semifinal of Table B
Followed byWomen -52 kg Contest for Bronze Medal A
Followed byWomen -52 kg Contest for Bronze Medal B
Followed byWomen -52 kg Final
Followed byMen -66 kg Contest for Bronze Medal A
Followed byMen -66 kg Contest for Bronze Medal B
Followed byMen -66 kg Final

Rowing

Start TimeEvent
Session 3 8:00 – 10:40
8:00Men’s Single Sculls Semifinal E/F 1 #47
8:10Men’s Single Sculls Semifinal E/F 2 #48
8:20Women’s Single Sculls Semifinal E/F 1 #49
8:30Women’s Single Sculls Semifinal E/F 2 #50
8:40Men’s Pair Repechage 1 #51
8:50Women’s Pair Repechage 1 #52
9:00Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 1 #53
9:10Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 2 #54
9:20Lightweight Women’s Double Sculls Repechage 1 #55
9:30Lightweight Women’s Double Sculls Repechage 2 #56
9:40Men’s Quadruple Sculls Repechage 1 #57
9:50Women’s Quadruple Sculls Repechage 1 #58
10:00Men’s Eight Heat 1 #59
10:10Men’s Eight Heat 2 #60
10:20Women’s Eight Heat 1 #61
10:30Women’s Eight Heat 2 #62

Sailing

Start TimeEvent
11:05Men’s Windsurfer – RS:X – Race 01
11:05Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 01
Followed byMen’s Windsurfer – RS:X – Race 02
Followed byWomen’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 02
Followed byMen’s Windsurfer – RS:X – Race 03
13:35Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 01
14:05Women’s Windsurfer – RS:X – Race 01
Followed byMen’s One Person Dinghy – Laser – Race 02
Followed byWomen’s Windsurfer – RS:X – Race 02
Followed byWomen’s Windsurfer – RS:X – Race 03

Shooting

Start TimeEvent
8:0010m Air Pistol Women’s Qualification
8:00Skeet Women’s Qualification – Day 1
8:30Skeet Men’s Qualification – Day 1
10:1510m Air Pistol Women’s Final
12:0010m Air Rifle Men’s Qualification
14:3010m Air Rifle Men’s Final

Skateboarding

Start TimeEvent
8:00Men’s Street Prelims Heat 1
8:41Men’s Street Prelims Heat 2
9:22Men’s Street Prelims Heat 3
10:03Men’s Street Prelims Heat 4
11:25Men’s Street Final

Surfing

Start TimeEvent
Session 1 6:00 – 15:20
6:00Men’s Round 1 – Heat 1
6:40Men’s Round 1 – Heat 2
7:20Men’s Round 1 – Heat 3
8:00Men’s Round 1 – Heat 4
8:40Men’s Round 1 – Heat 5
9:20Women’s Round 1 – Heat 1
10:00Women’s Round 1 – Heat 2
10:40Women’s Round 1 – Heat 3
11:20Women’s Round 1 – Heat 4
12:00Women’s Round 1 – Heat 5
12:40Men’s Round 2 – Heat 1
13:20Men’s Round 2 – Heat 2
14:00Women’s Round 2 – Heat 1
14:40Women’s Round 2 – Heat 2

Swimming

Start TimeEvent
Session 2 9:30 – 11:30
9:30Men’s 400m Individual Medley Final
9:40Women’s 100m Butterfly Semifinal 1
9:46Women’s 100m Butterfly Semifinal 2
9:52Men’s 400m Freestyle Final
10:12Women’s 400m Individual Medley Final
10:33Men’s 100m Breaststroke Semifinal 1
10:39Men’s 100m Breaststroke Semifinal 2
10:45Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final
Session 3 18:00 – 20:30
18:02Women’s 100m Backstroke – Heat 1
18:05Women’s 100m Backstroke – Heat 2
18:08Women’s 100m Backstroke – Heat 3
18:11Women’s 100m Backstroke – Heat 4
18:14Women’s 100m Backstroke – Heat 5
18:22Men’s 200m Freestyle – Heat 1
18:28Men’s 200m Freestyle – Heat 2
18:34Men’s 200m Freestyle – Heat 3
18:40Men’s 200m Freestyle – Heat 4
18:46Men’s 200m Freestyle – Heat 5
18:52Men’s 200m Freestyle – Heat 6
18:59Women’s 100m Breaststroke – Heat 1
19:02Women’s 100m Breaststroke – Heat 2
19:05Women’s 100m Breaststroke – Heat 3
19:08Women’s 100m Breaststroke – Heat 4
19:11Women’s 100m Breaststroke – Heat 5
19:14Women’s 100m Breaststroke – Heat 6
19:19Men’s 100m Backstroke – Heat 1
19:22Men’s 100m Backstroke – Heat 2
19:25Men’s 100m Backstroke – Heat 3
19:28Men’s 100m Backstroke – Heat 4
19:31Men’s 100m Backstroke – Heat 5
19:39Women’s 400m Freestyle – Heat 1
19:45Women’s 400m Freestyle – Heat 2
19:51Women’s 400m Freestyle – Heat 3
19:57Women’s 400m Freestyle – Heat 4
20:03Women’s 400m Freestyle – Heat 5
20:10Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 1
20:20Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 2
20:30Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 3

Table Tennis

Start TimeEvent
Session 4 9:00 – 11:00
9:00Mixed Doubles Quarterfinals
Session 5 13:00 – 16:45
13:00Men’s & Women’s Singles Round 2
Session 6 19:00 – 21:00
19:00Mixed Doubles Semifinals

Taekwondo

Start TimeEvent
Session 3 9:00 – 16:00
9:00Women -57kg Round of 16
9:15Men -68kg Round of 16
9:30Women -57kg Round of 16
9:45Men -68kg Round of 16
10:00Women -57kg Round of 16
10:15Men -68kg Round of 16
10:30Women -57kg Round of 16
10:45Men -68kg Round of 16
11:00Women -57kg Round of 16
11:15Men -68kg Round of 16
11:30Women -57kg Round of 16
11:45Men -68kg Round of 16
12:00Women -57kg Round of 16
12:15Men -68kg Round of 16
12:30Women -57kg Round of 16
12:45Men -68kg Round of 16
13:00Women -57kg Quarterfinal
13:15Men -68kg Quarterfinal
13:30Women -57kg Quarterfinal
13:45Men -68kg Quarterfinal
14:00Women -57kg Quarterfinal
14:15Men -68kg Quarterfinal
14:30Women -57kg Quarterfinal
14:45Men -68kg Quarterfinal
15:00Women -57kg Semifinal
15:15Men -68kg Semifinal
15:30Women -57kg Semifinal
15:45Men -68kg Semifinal
Session 4 18:00 – 21:40
18:00Women -57kg Repechage
18:15Men -68kg Repechage
18:30Women -57kg Repechage
18:45Men -68kg Repechage
19:30Women -57kg Bronze Medal Contests
19:45Men -68kg Bronze Medal Contests
20:00Women -57kg Bronze Medal Contests
20:15Men -68kg Bronze Medal Contests
20:30Women -57kg Gold Medal Contest
20:45Men -68kg Gold Medal Contest

Tennis

Start TimeEvent
Order of play available evening before

Volleyball

Start TimeEvent
8:00Women’s Preliminary Round – Pool B #1 ROC Vs ITA
10:05Women’s Preliminary Round – Pool B #2 USA Vs ARG
13:20Women’s Preliminary Round – Pool A #3 SRB Vs DOM
15:25Women’s Preliminary Round – Pool B #4 CHN Vs TUR
18:40Women’s Preliminary Round – Pool A #5 JPN Vs KEN
20:45Women’s Preliminary Round – Pool A #6 BRA Vs KOR

Waterpolo

Start TimeEvent
9:00Men’s Preliminary Round – Group A #1 RSA Vs ITA
10:30Men’s Preliminary Round – Group A #2 HUN Vs GRE
13:00Men’s Preliminary Round – Group A #3 USA Vs JPN
14:30Men’s Preliminary Round – Group B #4 AUS Vs MNE
17:20Men’s Preliminary Round – Group B #5 SRB Vs ESP
18:50Men’s Preliminary Round – Group B #6 CRO Vs KAZ

Weightlifting

Start TimeEvent
10:50Men’s 61kg Group B
10:50Men’s 67kg Group B
14:50Men’s 61kg Group A
18:50Men’s 67kg Group A

Back to guide

For further news and up to the minute results olympics.com.

View: Complete Tokyo Olympics Schedule

More Tokyo Olympics coverage on SoPerth.com.au

Now Trending on So Perth

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.