Breaking down Day 1 Tokyo Olympics with the must-watch events.
The games have now officially begun and all the Tokyo Olympics action can be seen on Channel 7 and 7plus.
Must watch events
3 x 3 Basketball
Those looking for fast pace basketball action with flashy passes and ankle-breaking handles need to watch 3 x 3 basketball starting from 9:15am with games until 9:25pm.
Softball
Australia is taking on Canada in the group stages of Softball from 9am.
Football
The main event for Day 1 is definitely the Matildas taking on Sweden.
Watch Sam Kerr in action from 4:40pm
Hockey
The Hockeyroos start their Tokyo Olympics quest on Day 1 with a matchup against Japan at 8am.
Swimming
Swimming events start on Day 1 with heats for Men’s 400m Individual Medley, Women’s 100m Butterfly, Men’s 400m Freestyle, Women’s 400m Individual Medley, Men’s 100m Breaststroke and Women’s 4 x 100m Freestyle Relay starting from 6pm.
Day 1 Full Schedule
3 x 3 Basketball
Start Time | Event |
Session 1 9:15 – 11:25 | |
9:15 | Women’s Pool Round ROC Vs JPN |
9:40 | Women’s Pool Round CHN Vs ROU |
10:35 | Men’s Pool Round POL Vs LAT |
11:00 | Men’s Pool Round CHN Vs SRB |
Session 2 13:00 – 14:50 | |
13:00 | Women’s Pool Round ROC Vs CHN |
13:25 | Women’s Pool Round ROU Vs JPN |
14:00 | Men’s Pool Round ROC Vs CHN |
14:25 | Men’s Pool Round SRB Vs NED |
Session 3 16:30 – 18:30 | |
16:30 | Women’s Pool Round ITA Vs MGL |
16:55 | Women’s Pool Round USA Vs FRA |
17:40 | Men’s Pool Round LAT Vs BEL |
18:05 | Men’s Pool Round JPN Vs POL |
Session 4 20:00 – 21:50 | |
20:00 | Women’s Pool Round MGL Vs USA |
20:25 | Women’s Pool Round FRA Vs ITA |
21:00 | Men’s Pool Round NED Vs ROC |
21:25 | Men’s Pool Round BEL Vs JPN |
Archery
Start Time | Event |
8:30 | Mixed Team 1/8 Eliminations #1 |
8:49 | Mixed Team 1/8 Eliminations #2 |
9:08 | Mixed Team 1/8 Eliminations #3 |
9:27 | Mixed Team 1/8 Eliminations #4 |
9:46 | Mixed Team 1/8 Eliminations #5 |
10:05 | Mixed Team 1/8 Eliminations #6 |
10:24 | Mixed Team 1/8 Eliminations #7 |
10:43 | Mixed Team 1/8 Eliminations #8 |
13:15 | Mixed Team Quarterfinal #9 |
13:34 | Mixed Team Quarterfinal #10 |
13:53 | Mixed Team Quarterfinal #11 |
14:12 | Mixed Team Quarterfinal #12 |
14:31 | Mixed Team Semifinal #13 |
14:50 | Mixed Team Semifinal #14 |
15:25 | Mixed Team Bronze Medal Match #15 |
15:45 | Mixed Team Gold Medal Match #16 |
Artistic Gymnastics
Start Time | Event |
9:00 | Men’s Qualification – Subdivision 1 |
13:30 | Men’s Qualification – Subdivision 2 |
18:30 | Men’s Qualification – Subdivision 3 |
Badmington
Start Time | Event |
Session 1 8:00 – 13:30 | |
8:00 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group A#701 INA POLII Greysia/RAHAYU Apriyani Vs MAS CHOW Mei Kuan/LEE Meng Yean |
8:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group P#301 FRA QI Xuefei Vs VIE NGUYEN Thuy Linh |
8:00 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group C#901 JPN WATANABE Yuta/HIGASHINO Arisa Vs DEN CHRISTIANSEN Mathias/BOJE Alexandra |
8:40 | Women’s Singles Group Play Stage – Group D#303 THA ONGBAMRUNGPHAN Busanan Vs PER MACIAS Daniela |
8:40 | Women’s Singles Group Play Stage – Group L#302 JPN YAMAGUCHI Akane Vs PAK SHAHZAD Mahoor |
8:40 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group B#902 GBR ELLIS Marcus/SMITH Lauren Vs FRA GICQUEL Thom/DELRUE Delphine |
9:20 | Men’s Singles Group Play Stage – Group C#101 HKG NG Ka Long Angus Vs MEX MUNOZ Lino |
9:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group A#904 KOR SEO Seungjae/CHAE Yujung Vs NED TABELING Robin/PIEK Selena |
9:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group A#903 CHN ZHENG Si Wei/HUANG Ya Qiong Vs EGY ELGAMAL Adham Hatem/HANY Doha |
10:00 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group C#501 CHN LI Jun Hui/LIU Yu Chen Vs USA CHEW Phillip/CHEW Ryan |
10:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group G#102 INA CHRISTIE Jonatan Vs EOR MAHMOUD Aram |
10:00 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group C#702 CHN DU Yue/LI Yin Hui Vs DEN FRUERGAARD Maiken/THYGESEN Sara |
10:40 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group D#703 CHN CHEN Qing Chen/JIA Yi Fan Vs THA KITITHARAKUL Jongkolphan/PRAJONGJAI Rawinda |
10:40 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group D#704 KOR KIM Soyeong/KONG Heeyong Vs BUL STOEVA Gabriela/STOEVA Stefani |
10:40 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group C#905 INA JORDAN Praveen/OKTAVIANTI Melati Daeva Vs AUS LEUNG Simon Wing Hang/SOMERVILLE Gronya |
11:20 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group A#502 INA GIDEON Marcus Fernaldi/SUKAMULJO Kevin Sanjaya Vs GBR LANE Ben/VENDY Sean |
11:20 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group A#503 TPE LEE Yang/WANG Chi-Lin Vs IND RANKIREDDY Satwiksairaj/SHETTY Chirag |
11:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group D#906 CHN WANG Yi Lyu/HUANG Dong Ping Vs GER LAMSFUSS Mark/HERTTRICH Isabel |
12:00 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group B#504 DEN ASTRUP Kim/RASMUSSEN Anders Skaarup Vs ROC IVANOV Vladimir/SOZONOV Ivan |
12:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group D#103 IND B. Sai Praneeth Vs ISR ZILBERMAN Misha |
12:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group P#304 TPE TAI Tzu-Ying Vs SUI JAQUET Sabrina |
Session 2 17:00 – 21:00 | |
17:00 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group D#506 KOR CHOI Solgyu/SEO Seungjae Vs MAS CHIA Aaron/SOH Wooi Yik |
17:00 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group D#505 INA AHSAN Mohammad/SETIAWAN Hendra Vs CAN HO-SHUE Jason/YAKURA Nyl |
17:00 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group B#705 JPN MATSUMOTO Mayu/NAGAHARA Wakana Vs EGY HANY Doha/HOSNY Hadia |
17:40 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group B#707 NED PIEK Selena/SEINEN Cheryl Vs CAN HONDERICH Rachel/TSAI Kristen |
17:40 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group C#706 KOR LEE Sohee/SHIN Seungchan Vs AUS MAPASA Setyana/SOMERVILLE Gronya |
17:40 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group B#907 THA PUAVARANUKROH Dechapol/TAERATTANACHAI Sapsiree Vs CAN HURLBURT-YU Joshua/WU Josephine |
18:20 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group C#507 JPN KAMURA Takeshi/SONODA Keigo Vs GER LAMSFUSS Mark/SEIDEL Marvin |
18:20 | Men’s Singles Group Play Stage – Group E#104 DEN AXELSEN Viktor Vs AUT WRABER Luka |
18:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group D#908 MAS CHAN Peng Soon/GOH Liu Ying Vs HKG TANG Chun Man/TSE Ying Suet |
19:00 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group B#508 JPN ENDO Hiroyuki/WATANABE Yuta Vs NGR OLOFUA Godwin/OPEYORI Anuoluwapo Juwon |
19:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group F#105 TPE WANG Tzu-Wei Vs SRI KARUNARATNE Niluka |
19:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group C#305 KOR AN Seyoung Vs ESP AZURMENDI Clara |
19:40 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group A#708 JPN FUKUSHIMA Yuki/HIROTA Sayaka Vs GBR BIRCH Chloe/SMITH Lauren |
19:40 | Women’s Singles Group Play Stage – Group K#306 KOR KIM Gaeun Vs MEX GAITAN Haramara |
Softball
Start Time | Event |
9:00 | Softball Opening Round#7 AUS Vs CAN |
13:30 | Softball Opening Round#8 USA Vs MEX |
19:00 | Softball Opening Round#9 JPN Vs ITA |
Beach Volleyball
Start Time | Event |
Session 1 8:00 – 11:50 | |
8:00 | Women’s Preliminary – Pool F JPN Ishii/Murakami Vs CZE Hermannova/Slukova |
9:00 | Men’s Preliminary – Pool D BRA Alison/Alvaro Filho Vs ARG Azaad/Capogrosso |
10:00 | Women’s Preliminary – Pool C BRA Agatha/Duda Vs ARG Gallay/Pereyra |
11:00 | Women’s Preliminary – Pool A CAN Pavan/Melissa Vs NED Stam/Schoon |
Session 2 14:00 – 16:50 | |
14:00 | Women’s Preliminary – Pool F SUI Betschart/Huberli Vs GER Kozuch/Ludwig |
15:00 | Men’s Preliminary – Pool A ROC Semenov/Leshukov Vs ESP Herrera/Gavira |
16:00 | Women’s Preliminary – Pool A SUI Heidrich/Verge-Depre, A. Vs GER Borger/Sude |
Session 3 19:00 – 21:50 | |
19:00 | Women’s Preliminary – Pool C CAN Bansley/Brandie CHN WANG/X.Y.XIA |
20:00 | Men’s Preliminary – Pool D NED Brouwer/Meeuwsen USA Lucena/Dalhausser |
21:00 | Men’s Preliminary – Pool A NOR Mol A./Sorum C. AUS McHugh/Schumann |
Boxing
Start Time | Event |
Session 1 10:00 – 13:30 | |
10:00 | Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #1 |
10:15 | Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #2 |
10:30 | Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #3 |
10:48 | Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #4 |
11:03 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #5 |
11:18 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #6 |
11:36 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #7 |
11:51 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #8 |
12:06 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #9 |
12:24 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #10 |
12:39 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #11 |
12:54 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #12 |
13:12 | Men’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Round of 32 #13 |
Session 2 16:00 – 19:30 | |
16:00 | Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #14 |
16:15 | Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #15 |
16:30 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #16 |
16:48 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #17 |
17:03 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #18 |
17:18 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #19 |
17:36 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #20 |
17:51 | Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 #21 |
18:06 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #22 |
18:24 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #23 |
18:39 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #24 |
18:54 | Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 #25 |
19:12 | Men’s Super Heavy (+91kg) – Preliminaries – Round of 32 #26 |
Cycling Road
Start Time | Event |
10:00 | Men’s Road Race |
Equestrian
Start Time | Event |
16:00 | Dressage Grand Prix Team and Individual Qualifier Day 1 |
Fencing
Start Time | Event |
8:00 | Women’s Épée Individual Table of 64 |
8:00 | Women’s Épée Individual Table of 64 |
8:00 | Women’s Épée Individual Table of 64 |
8:00 | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 64 |
8:55 | Women’s Épée Individual Table of 32 |
8:55 | Women’s Épée Individual Table of 32 |
8:55 | Women’s Épée Individual Table of 32 |
8:55 | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 32 |
12:35 | Women’s Épée Individual Table of 16 |
12:35 | Women’s Épée Individual Table of 16 |
12:35 | Women’s Épée Individual Table of 16 |
12:35 | Women’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Épée Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Sabre Individual Table of 16 |
14:25 | Women’s Épée Individual Quarterfinal 1 |
14:25 | Women’s Épée Individual Quarterfinal 2 |
14:25 | Women’s Épée Individual Quarterfinal 3 |
14:25 | Women’s Épée Individual Quarterfinal 4 |
14:55 | Men’s Sabre Individual Quarterfinal 1 |
14:55 | Men’s Sabre Individual Quarterfinal 2 |
14:55 | Men’s Sabre Individual Quarterfinal 3 |
14:55 | Men’s Sabre Individual Quarterfinal 4 |
17:00 | Women’s Épée Individual Semifinal 1 |
17:00 | Women’s Épée Individual Semifinal 2 |
18:00 | Men’s Sabre Individual Semifinal 1 |
18:00 | Men’s Sabre Individual Semifinal 2 |
18:50 | Women’s Épée Individual Bronze Medal Bout |
19:20 | Men’s Sabre Individual Bronze Medal Bout |
19:45 | Women’s Épée Individual Gold Medal Bout |
20:15 | Men’s Sabre Individual Gold Medal Bout |
Football
Start Time | Event |
15:30 | Women’s Group E#8 CHI Vs CAN |
16:00 | Women’s Group F#9 CHN Vs ZAM |
16:30 | Women’s Group G#11 SWE Vs AUS |
18:30 | Women’s Group E#7 JPN Vs GBR |
19:00 | Women’s Group F#10 NED Vs BRA |
19:30 | Women’s Group G#12 NZL Vs USA |
Handball
Start Time | Event |
8:00 | Men’s Preliminary Round Group A#M01 NOR Vs BRA |
10:00 | Men’s Preliminary Round Group A#M02 FRA Vs ARG |
13:15 | Men’s Preliminary Round Group B#M03 SWE Vs BRN |
15:15 | Men’s Preliminary Round Group A#M04 GER Vs ESP |
18:30 | Men’s Preliminary Round Group B#M05 POR Vs EGY |
20:30 | Men’s Preliminary Round Group B#M06 DEN Vs JPN |
Hockey
Start Time | Event |
Session 1 8:30 – 12:15 | |
8:30 | Men’s Pool A#M01 JPN Vs AUS |
10:45 | Men’s Pool B#M03 NED Vs BEL |
Session 2 9:00 – 12:45 | |
9:00 | Men’s Pool A#M02 NZL Vs IND |
11:15 | Men’s Pool A#M04 ARG Vs ESP |
Session 3 17:30 – 21:15 | |
17:30 | Men’s Pool B#M05 GBR Vs RSA |
19:45 | Women’s Pool A#W01 NED Vs IND |
Session 4 18:00 – 21:45 | |
18:00 | Men’s Pool B#M06 CAN Vs GER |
20:15 | Women’s Pool A#W02 IRL Vs RSA |
Judo
Start Time | Event |
Session 1 10:00 – 13:30 | |
10:00 | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
10:00 | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -48 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -60 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -48 kg Quarterfinal |
Followed by | Men -60 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -48 kg Quarterfinal |
Followed by | Men -60 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -48 kg Quarterfinal |
Followed by | Men -60 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -48 kg Quarterfinal |
Session 2 16:00 – 18:40 | |
16:00 | Women -48 kg Repechage contest |
Followed by | Women -48 kg Repechage contest |
Followed by | Women -48 kg Semifinal of Table A |
Followed by | Women -48 kg Semifinal of Table B |
Followed by | Men -60 kg Repechage contest |
Followed by | Men -60 kg Repechage contest |
Followed by | Men -60 kg Semifinal of Table A |
Followed by | Men -60 kg Semifinal of Table B |
Followed by | Women -48 kg Contest for Bronze Medal A |
Followed by | Women -48 kg Contest for Bronze Medal B |
Followed by | Women -48 kg Final |
Followed by | Men -60 kg Contest for Bronze Medal A |
Followed by | Men -60 kg Contest for Bronze Medal B |
Followed by | Men -60 kg Final |
Rowing
Start Time | Event |
Session 2 7:30 – 11:30 | |
7:30 | Women’s Single Sculls Repechage 1 #23 |
7:40 | Women’s Single Sculls Repechage 2 #24 |
7:50 | Women’s Single Sculls Repechage 3 #25 |
8:00 | Men’s Single Sculls Repechage 1 #26 |
8:10 | Men’s Single Sculls Repechage 2 #27 |
8:20 | Men’s Single Sculls Repechage 3 #28 |
8:30 | Women’s Double Sculls Repechage 1 #29 |
8:40 | Men’s Double Sculls Repechage 1 #30 |
8:50 | Women’s Pair Heat 1 #31 |
9:00 | Women’s Pair Heat 2 #32 |
9:10 | Women’s Pair Heat 3 #33 |
9:20 | Men’s Pair Heat 1 #34 |
9:30 | Men’s Pair Heat 2 #35 |
9:40 | Men’s Pair Heat 3 #36 |
9:50 | Lightweight Women’s Double Sculls Heat 1 #37 |
10:00 | Lightweight Women’s Double Sculls Heat 2 #38 |
10:10 | Lightweight Women’s Double Sculls Heat 3 #39 |
10:20 | Lightweight Men’s Double Sculls Heat 1 #40 |
10:30 | Lightweight Men’s Double Sculls Heat 2 #41 |
10:40 | Lightweight Men’s Double Sculls Heat 3 #42 |
10:50 | Women’s Four Heat 1 #43 |
11:00 | Women’s Four Heat 2 #44 |
11:10 | Men’s Four Heat 1 #45 |
11:20 | Men’s Four Heat 2 #46 |
Shooting
Start Time | Event |
7:30 | 10m Air Rifle Women’s Qualification |
8:00 | Skeet Men’s Pre-Event Training |
8:00 | Skeet Women’s Pre-Event Training |
9:00 | 10m Air Pistol Women’s Pre-Event Training |
9:45 | 10m Air Rifle Women’s Final |
12:00 | 10m Air Pistol Men’s Qualification |
13:45 | 10m Air Rifle Men’s Pre-Event Training |
14:30 | 10m Air Pistol Men’s Final |
Swimming
Start Time | Event |
Session 1 18:00 – 20:30 | |
18:02 | Men’s 400m Individual Medley – Heat 1 |
18:07 | Men’s 400m Individual Medley – Heat 2 |
18:12 | Men’s 400m Individual Medley – Heat 3 |
18:17 | Men’s 400m Individual Medley – Heat 4 |
18:28 | Women’s 100m Butterfly – Heat 1 |
18:31 | Women’s 100m Butterfly – Heat 2 |
18:34 | Women’s 100m Butterfly – Heat 3 |
18:37 | Women’s 100m Butterfly – Heat 4 |
18:40 | Women’s 100m Butterfly – Heat 5 |
18:43 | Women’s 100m Butterfly – Heat 6 |
18:48 | Men’s 400m Freestyle – Heat 1 |
18:54 | Men’s 400m Freestyle – Heat 2 |
19:00 | Men’s 400m Freestyle – Heat 3 |
19:06 | Men’s 400m Freestyle – Heat 4 |
19:12 | Men’s 400m Freestyle – Heat 5 |
19:18 | Men’s 400m Freestyle – Heat 6 |
19:24 | Men’s 400m Freestyle – Heat 7 |
19:30 | Women’s 400m Individual Medley – Heat 1 |
19:35 | Women’s 400m Individual Medley – Heat 2 |
19:40 | Women’s 400m Individual Medley – Heat 3 |
19:45 | Women’s 400m Individual Medley – Heat 4 |
19:50 | Women’s 400m Individual Medley – Heat 5 |
19:55 | Men’s 100m Breaststroke – Heat 1 |
19:58 | Men’s 100m Breaststroke – Heat 2 |
20:01 | Men’s 100m Breaststroke – Heat 3 |
20:04 | Men’s 100m Breaststroke – Heat 4 |
20:07 | Men’s 100m Breaststroke – Heat 5 |
20:10 | Men’s 100m Breaststroke – Heat 6 |
20:15 | Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 1 |
20:25 | Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 2 |
Table Tennis
Start Time | Event |
Session 1 8:00 – 11:45 | |
8:00 | Men’s & Women’s Singles Preliminary Round |
10:15 | Mixed Doubles Round of 16 |
Session 2 13:15 – 16:15 | |
13:15 | Men’s & Women’s Singles Round 1 |
Session 3 18:30 – 21:30 | |
18:30 | Men’s & Women’s Singles Round 1 |
Taekwondo
Start Time | Event |
Session 1 9:00 – 16:00 | |
9:00 | Women -49kg Round of 16 |
9:15 | Men -58kg Round of 16 |
9:30 | Women -49kg Round of 16 |
9:45 | Men -58kg Round of 16 |
10:00 | Women -49kg Round of 16 |
10:15 | Men -58kg Round of 16 |
10:30 | Women -49kg Round of 16 |
10:45 | Men -58kg Round of 16 |
11:00 | Women -49kg Round of 16 |
11:15 | Men -58kg Round of 16 |
11:30 | Women -49kg Round of 16 |
11:45 | Men -58kg Round of 16 |
12:00 | Women -49kg Round of 16 |
12:15 | Men -58kg Round of 16 |
12:30 | Women -49kg Round of 16 |
12:45 | Men -58kg Round of 16 |
13:00 | Women -49kg Quarterfinal |
13:15 | Men -58kg Quarterfinal |
13:30 | Women -49kg Quarterfinal |
13:45 | Men -58kg Quarterfinal |
14:00 | Women -49kg Quarterfinal |
14:15 | Men -58kg Quarterfinal |
14:30 | Women -49kg Quarterfinal |
14:45 | Men -58kg Quarterfinal |
15:00 | Women -49kg Semifinal |
15:15 | Men -58kg Semifinal |
15:30 | Women -49kg Semifinal |
15:45 | Men -58kg Semifinal |
Session 2 18:00 – 21:40 | |
18:00 | Women -49kg Repechage |
18:15 | Men -58kg Repechage |
18:30 | Women -49kg Repechage |
18:45 | Men -58kg Repechage |
19:30 | Women -49kg Bronze Medal Contests |
19:45 | Men -58kg Bronze Medal Contests |
20:00 | Women -49kg Bronze Medal Contests |
20:15 | Men -58kg Bronze Medal Contests |
20:30 | Women -49kg Gold Medal Contest |
20:45 | Men -58kg Gold Medal Contest |
Tennis
Start Time | Event |
Order of play available evening before |
Volleyball
Start Time | Event |
8:00 | Men’s Preliminary Round – Pool A#1 ITAVs CAN |
10:05 | Men’s Preliminary Round – Pool B#2 BRAVs TUN |
13:20 | Men’s Preliminary Round – Pool B#3 ROCVs ARG |
15:25 | Men’s Preliminary Round – Pool A#4 JPNVs VEN |
18:40 | Men’s Preliminary Round – Pool A#5 POLVs IRI |
20:45 | Men’s Preliminary Round – Pool B#6 USAVs FRA |
Waterpolo
13:00 | Women’s Preliminary Round – Group B#4 JPNVs USA |
14:30 | Women’s Preliminary Round – Group A#1 CANVs AUS |
17:20 | Women’s Preliminary Round – Group A#2 RSAVs ESP |
18:50 | Women’s Preliminary Round – Group B#3 CHNVs ROC |
Weightlifting
Start Time | Event |
8:50 | Women’s 49kg Group B |
12:50 | Women’s 49kg Group A |
For further news and up to the minute results olympics.com.
View: Complete Tokyo Olympics Schedule
More Tokyo Olympics coverage on SoPerth.com.au