Breaking down what to watch Day 2 Tokyo Olympics with our must-watch events.
Day 2 of the Tokyo Olympics brings some massive must-watch events.
Australia will be in the pool looking for gold.
The Boomers and the Dream Team start their Tokyo Olympic campaigns.
What To Watch Day 2 Tokyo Olympics
Archery
If shooting arrows is your thing then the Women’s Team Gold Medal Match will be on at 3:40pm.
Softball
In must watch softball action Australia take on the powerhouse USA team from 9am.
Basketball
What a day for basketball fans with the Boomers and Dream Team both in action today.
While they wont be versing each other, the Boomers will be in action at 4:20pm versing Nigeria. The Dream Team will play their opening game against France at 8pm.
Football
The Socceroos are also in action today and will be versing Spain at 6:30pm and will be riding high after a 2-0 win against Argentina in their opening match.
Brazil will also be in action today at 4:30pm against Côte d’Ivoire who are currently ranked 59 in the FIFA world rankings, compared to 3 for Brazil.
Hockey
The Hockeyroos are in action today at 9am against Spain and the Kookaburras take on India at 5:30pm.
Swimming
Big day of action in the pool today as we are hoping for some gold for Australia.
Must watch gold events for swimming:
- 9:30am – Men’s 400m Individual Medley Final
- 9:52am – Men’s 400m Freestyle Final
- 10:12am – Women’s 400m Individual Medley Final
- 10:45am – Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final
- From 8:10am Men’s 4 x 100m Freestyle Relay Heats
Day 2 Full Schedule
3 x 3 Basketball
Start Time | Event |
Session 5 9:15 – 11:25 | |
9:15 | Women’s Pool Round JPN Vs MGL |
9:40 | Women’s Pool Round ROU Vs ITA |
10:35 | Men’s Pool Round ROC Vs BEL |
11:00 | Men’s Pool Round POL Vs SRB |
Session 6 13:00 – 14:50 | |
13:00 | Women’s Pool Round MGL Vs ROC |
13:25 | Women’s Pool Round CHN Vs ITA |
14:00 | Men’s Pool Round CHN Vs LAT |
14:25 | Men’s Pool Round SRB Vs BEL |
Session 7 16:30 – 18:30 | |
16:30 | Women’s Pool Round ROU Vs USA |
16:55 | Women’s Pool Round JPN Vs FRA |
17:40 | Men’s Pool Round ROC Vs POL |
18:05 | Men’s Pool Round JPN Vs NED |
Session 8 20:00 – 21:50 | |
20:00 | Women’s Pool Round CHN Vs FRA |
20:25 | Women’s Pool Round ROC Vs USA |
21:00 | Men’s Pool Round NED Vs CHN |
21:25 | Men’s Pool Round LAT Vs JPN |
Archery
Start Time | Event |
8:30 | Women’s Team 1/8 Eliminations #17 |
8:53 | Women’s Team 1/8 Eliminations #18 |
9:16 | Women’s Team 1/8 Eliminations #21 |
9:39 | Women’s Team 1/8 Eliminations #22 |
12:45 | Women’s Team Quarterfinal #25 |
13:08 | Women’s Team Quarterfinal #26 |
13:31 | Women’s Team Quarterfinal #27 |
13:54 | Women’s Team Quarterfinal #28 |
14:17 | Women’s Team Semifinal #29 |
14:40 | Women’s Team Semifinal #30 |
15:15 | Women’s Team Bronze Medal Match #31 |
15:40 | Women’s Team Gold Medal Match #32 |
Artistic Gymnastics
Start Time | Event |
9:00 | Women’s Qualification – Subdivision 1 |
10:55 | Women’s Qualification – Subdivision 2 |
14:10 | Women’s Qualification – Subdivision 3 |
16:05 | Women’s Qualification – Subdivision 4 |
19:20 | Women’s Qualification – Subdivision 5 |
Badmington
Start Time | Event |
Session 3 9:00 – 14:30 | |
9:00 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group D #509 KOR CHOI Solgyu/SEO Seungjae Vs CAN HO-SHUE Jason/YAKURA Nyl |
9:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group P #106 TPE CHOU Tien-Chen Vs SWE BURESTEDT Felix |
9:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group M #307 INA TUNJUNG Gregoria Mariska Vs MYA THUZAR Thet Htar |
9:40 | Men’s Singles Group Play Stage – Group I #107 JPN TSUNEYAMA Kanta Vs MRI PAUL Georges Julien |
9:40 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group D #709 KOR KIM Soyeong/KONG Heeyong Vs THA KITITHARAKUL Jongkolphan/PRAJONGJAI Rawinda |
9:40 | Women’s Singles Group Play Stage – Group J #308 IND PUSARLA V. Sindhu Vs ISR POLIKARPOVA Ksenia |
10:20 | Women’s Singles Group Play Stage – Group A #310 CHN CHEN Yu Fei Vs EGY HANY Doha |
10:20 | Women’s Singles Group Play Stage – Group E #309 JPN OKUHARA Nozomi Vs GER LI Yvonne |
10:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group D #909 MAS CHAN Peng Soon/GOH Liu Ying Vs GER LAMSFUSS Mark/HERTTRICH Isabel |
11:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group F #311 CAN LI Michelle Vs GUA SOTOMAYOR Nikte Alejandra |
11:00 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group B #911 THA PUAVARANUKROH Dechapol/TAERATTANACHAI Sapsiree Vs FRA GICQUEL Thom/DELRUE Delphine |
11:00 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group D #910 CHN WANG Yi Lyu/HUANG Dong Ping Vs HKG TANG Chun Man/TSE Ying Suet |
11:40 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group B #510 JPN ENDO Hiroyuki/WATANABE Yuta Vs ROC IVANOV Vladimir/SOZONOV Ivan |
11:40 | Men’s Singles Group Play Stage – Group H #108 CHN SHI Yu Qi Vs MLT ABELA Matthew |
11:40 | Women’s Singles Group Play Stage – Group G #312 CHN HE Bing Jiao Vs MDV FATHIMATH NABAAHA Abdul Razzaq |
12:20 | Men’s Singles Group Play Stage – Group J #109 INA GINTING Anthony Sinisuka Vs HUN KRAUSZ Gergely |
12:20 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group C #710 KOR LEE Sohee/SHIN Seungchan Vs DEN FRUERGAARD Maiken/THYGESEN Sara |
12:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group C #912 INA JORDAN Praveen/OKTAVIANTI Melati Daeva Vs DEN CHRISTIANSEN Mathias/BOJE Alexandra |
13:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group N #110 CHN CHEN Long Vs EST MUST Raul |
13:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group I #313 DEN BLICHFELDT Mia Vs AUS CHEN Hsuan-Yu Wendy |
13:00 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group A #913 CHN ZHENG Si Wei/HUANG Ya Qiong Vs NED TABELING Robin/PIEK Selena |
Session 4 17:00 – 20:30 | |
17:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group A #111 JPN MOMOTA Kento Vs USA LAM Timothy |
17:00 | Women’s Singles Group Play Stage – Group H #314 USA ZHANG Beiwen Vs UKR ULITINA Maria |
17:00 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group A #914 KOR SEO Seungjae/CHAE Yujung Vs EGY ELGAMAL Adham Hatem/HANY Doha |
17:40 | Men’s Doubles Group Play Stage – Group C #511 CHN LI Jun Hui/LIU Yu Chen Vs GER LAMSFUSS Mark/SEIDEL Marvin |
17:40 | Men’s Singles Group Play Stage – Group M #112 MAS LEE Zii Jia Vs UKR POCHTAROV Artem |
17:40 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group C #915 JPN WATANABE Yuta/HIGASHINO Arisa Vs AUS LEUNG Simon Wing Hang/SOMERVILLE Gronya |
18:20 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group A #711 JPN FUKUSHIMA Yuki/HIROTA Sayaka Vs MAS CHOW Mei Kuan/LEE Meng Yean |
18:20 | Women’s Singles Group Play Stage – Group N #315 THA INTANON Ratchanok Vs HUN SAROSI Laura |
18:20 | Mixed Doubles Group Play Stage – Group B #916 GBR ELLIS Marcus/SMITH Lauren Vs CAN HURLBURT-YU Joshua/WU Josephine |
19:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group K #113 THA WANGCHAROEN Kantaphon Vs GER SCHAEFER Kai |
19:00 | Men’s Singles Group Play Stage – Group L #114 DEN ANTONSEN Anders Vs VIE NGUYEN Tien Minh |
19:00 | Women’s Doubles Group Play Stage – Group B #712 JPN MATSUMOTO Mayu/NAGAHARA Wakana Vs CAN HONDERICH Rachel/TSAI Kristen |
Softball
Start Time | Event |
9:00 | Softball Opening Round #10 AUS Vs USA |
13:30 | Softball Opening Round #11 CAN Vs JPN |
19:00 | Softball Opening Round #12 ITA Vs MEX |
Basketball
Start Time | Event |
9:00 | Men’s Preliminary Round Group A #1 IRI Vs CZE |
12:40 | Men’s Preliminary Round Group B #2 GER Vs ITA |
16:20 | Men’s Preliminary Round Group B #3 AUS Vs NGR |
20:00 | Men’s Preliminary Round Group A #4 FRA Vs USA |
Beach Volleyball
Start Time | Event |
Session 4 8:00 – 11:50 | |
8:00 | Women’s Preliminary – Pool B USA Alix/April Vs CHN XUE/WANG X.X. |
9:00 | Men’s Preliminary – Pool F JPN Gottsu/Shiratori Vs POL Kantor/Losiak |
10:00 | Men’s Preliminary – Pool E BRA Evandro/Bruno Schmidt Vs CHI Grimalt M./Grimalt E. |
11:00 | Women’s Preliminary – Pool E AUS Clancy/Artacho Del Solar Vs CUB Lidy/Leila |
Session 5 14:00 – 16:50 | |
14:00 | Women’s Preliminary – Pool E ROC Makroguzova/Kholomina Vs ITA ITA |
15:00 | Men’s Preliminary – Pool E POL Fijalek/Bryl Vs MAR Elgraoui/Abicha |
16:00 | Men’s Preliminary – Pool C QAT Cherif/Ahmed Vs SUI Heidrich/Gerson |
Session 6 19:00 – 21:50 | |
19:00 | Men’s Preliminary – Pool F GER Thole J./Wickler Vs ITA ITA |
20:00 | Women’s Preliminary – Pool B NED Keizer/Meppelink Vs ESP Liliana/Elsa |
21:00 | Men’s Preliminary – Pool C USA Gibb/Crabb Ta. Vs ITA ITA |
Boxing
Start Time | Event |
Session 3 10:00 – 13:45 | |
10:00 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #27 |
10:15 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #28 |
10:30 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #29 |
10:48 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #30 |
11:03 | Women’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 32 #31 |
11:18 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #32 |
11:36 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #33 |
11:51 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #34 |
12:06 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #35 |
12:24 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #36 |
12:39 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 37 |
12:54 | Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #38 |
13:12 | Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #39 |
13:27 | Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #40 |
Session 4 16:00 – 20:00 | |
16:00 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #41 |
16:15 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #42 |
16:30 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #43 |
16:48 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #44 |
17:03 | Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 #45 |
17:18 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #46 |
17:36 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #47 |
17:51 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #48 |
18:06 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #49 |
18:24 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #50 |
18:39 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #51 |
18:54 | Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32 #52 |
19:12 | Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #53 |
19:27 | Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #54 |
19:42 | Men’s Light Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Round of 32 #55 |
Canoe Slalom
Start Time | Event |
12:00 | Men’s Canoe Heats 1st Run |
12:47 | Women’s Kayak Heats 1st Run |
13:57 | Men’s Canoe Heats 2nd Run |
14:45 | Women’s Kayak Heats 2nd Run |
Cycling Road
Start Time | Event |
12:00 | Women’s Road Race |
Diving
Start Time | Event |
14:00 | Women’s Synchronised 3m Springboard Final |
Equestrian
Start Time | Event |
16:00 | Dressage Grand Prix Team and Individual Qualifier Day 2 |
Fencing
Start Time | Event |
8:00 | Women’s Foil Individual Table of 64 |
8:00 | Women’s Foil Individual Table of 64 |
8:00 | Women’s Foil Individual Table of 64 |
8:00 | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Épée Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Épée Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Épée Individual Table of 64 |
8:30 | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 64 |
8:55 | Women’s Foil Individual Table of 32 |
8:55 | Women’s Foil Individual Table of 32 |
8:55 | Women’s Foil Individual Table of 32 |
8:55 | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Épée Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Épée Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Épée Individual Table of 32 |
10:55 | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 32 |
12:35 | Women’s Foil Individual Table of 16 |
12:35 | Women’s Foil Individual Table of 16 |
12:35 | Women’s Foil Individual Table of 16 |
12:35 | Women’s Foil Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 16 |
Followed By | Women’s Foil Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Épée Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Épée Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Épée Individual Table of 16 |
13:35 | Men’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 16 |
Followed By | Men’s Épée Individual Table of 16 |
14:25 | Women’s Foil Individual Quarterfinal 1 |
14:25 | Women’s Foil Individual Quarterfinal 2 |
14:25 | Women’s Foil Individual Quarterfinal 3 |
14:25 | Women’s Foil Individual Quarterfinal 4 |
14:55 | Men’s Épée Individual Quarterfinal 1 |
14:55 | Men’s Épée Individual Quarterfinal 2 |
14:55 | Men’s Épée Individual Quarterfinal 3 |
14:55 | Men’s Épée Individual Quarterfinal 4 |
17:00 | Women’s Foil Individual Semifinal 1 |
17:00 | Women’s Foil Individual Semifinal 2 |
18:00 | Men’s Épée Individual Semifinal 1 |
18:00 | Men’s Épée Individual Semifinal 2 |
18:50 | Women’s Foil Individual Bronze Medal Bout |
19:20 | Men’s Épée Individual Bronze Medal Bout |
19:45 | Women’s Foil Individual Gold Medal Bout |
20:15 | Men’s Épée Individual Gold Medal Bout |
Football
Start Time | Event |
15:30 | Men’s Group C #13 EGY Vs ARG |
16:00 | Men’s Group A #10 FRA Vs RSA |
16:00 | Men’s Group B #11 NZL Vs HON |
16:30 | Men’s Group D #15 BRA Vs CIV |
18:30 | Men’s Group C #14 AUS Vs ESP |
19:00 | Men’s Group A #9 JPN Vs MEX |
19:00 | Men’s Group B #12 ROU Vs KOR |
19:30 | Men’s Group D #16 KSA Vs GER |
Handball
Start Time | Event |
8:00 | Women’s Preliminary Round Group A #W01 NED Vs JPN |
10:00 | Women’s Preliminary Round Group B #W02 ROC Vs BRA |
13:15 | Women’s Preliminary Round Group A #W03 MNE Vs ANG |
15:15 | Women’s Preliminary Round Group A #W04 NOR Vs KOR |
18:30 | Women’s Preliminary Round Group B #W05 ESP Vs SWE |
20:30 | Women’s Preliminary Round Group B #W06 HUN Vs FRA |
Hockey
Start Time | Event |
Session 5 8:30 – 12:15 | |
8:30 | Women’s Pool A #W03 GBR Vs GER |
10:45 | Women’s Pool B #W05 JPN Vs CHN |
Session 6 9:00 – 12:45 | |
9:00 | Women’s Pool B #W04 AUS Vs ESP |
11:15 | Women’s Pool B #W06 NZL Vs ARG |
Session 7 17:30 – 21:15 | |
17:30 | Men’s Pool A #M07 IND Vs AUS |
19:45 | Men’s Pool A #M09 ESP Vs NZL |
Session 8 18:00 – 21:45 | |
18:00 | Men’s Pool A #M08 JPN Vs ARG |
20:15 | Men’s Pool B #M10 RSA Vs NED |
Judo
Start Time | Event |
Session 3 10:00 – 13:30 | |
10:00 | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
10:00 | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 32 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Women -52 kg Elimination Round of 16 |
Followed by | Men -66 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -52 kg Quarterfinal |
Followed by | Men -66 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -52 kg Quarterfinal |
Followed by | Men -66 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -52 kg Quarterfinal |
Followed by | Men -66 kg Quarterfinal |
Followed by | Women -52 kg Quarterfinal |
Session 4 16:00 – 18:40 | |
16:00 | Women -52 kg Repechage contest |
Followed by | Women -52 kg Repechage contest |
Followed by | Women -52 kg Semifinal of Table A |
Followed by | Women -52 kg Semifinal of Table B |
Followed by | Men -66 kg Repechage contest |
Followed by | Men -66 kg Repechage contest |
Followed by | Men -66 kg Semifinal of Table A |
Followed by | Men -66 kg Semifinal of Table B |
Followed by | Women -52 kg Contest for Bronze Medal A |
Followed by | Women -52 kg Contest for Bronze Medal B |
Followed by | Women -52 kg Final |
Followed by | Men -66 kg Contest for Bronze Medal A |
Followed by | Men -66 kg Contest for Bronze Medal B |
Followed by | Men -66 kg Final |
Rowing
Start Time | Event |
Session 3 8:00 – 10:40 | |
8:00 | Men’s Single Sculls Semifinal E/F 1 #47 |
8:10 | Men’s Single Sculls Semifinal E/F 2 #48 |
8:20 | Women’s Single Sculls Semifinal E/F 1 #49 |
8:30 | Women’s Single Sculls Semifinal E/F 2 #50 |
8:40 | Men’s Pair Repechage 1 #51 |
8:50 | Women’s Pair Repechage 1 #52 |
9:00 | Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 1 #53 |
9:10 | Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 2 #54 |
9:20 | Lightweight Women’s Double Sculls Repechage 1 #55 |
9:30 | Lightweight Women’s Double Sculls Repechage 2 #56 |
9:40 | Men’s Quadruple Sculls Repechage 1 #57 |
9:50 | Women’s Quadruple Sculls Repechage 1 #58 |
10:00 | Men’s Eight Heat 1 #59 |
10:10 | Men’s Eight Heat 2 #60 |
10:20 | Women’s Eight Heat 1 #61 |
10:30 | Women’s Eight Heat 2 #62 |
Sailing
Start Time | Event |
11:05 | Men’s Windsurfer – RS:X – Race 01 |
11:05 | Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 01 |
Followed by | Men’s Windsurfer – RS:X – Race 02 |
Followed by | Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 02 |
Followed by | Men’s Windsurfer – RS:X – Race 03 |
13:35 | Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 01 |
14:05 | Women’s Windsurfer – RS:X – Race 01 |
Followed by | Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 02 |
Followed by | Women’s Windsurfer – RS:X – Race 02 |
Followed by | Women’s Windsurfer – RS:X – Race 03 |
Shooting
Start Time | Event |
8:00 | 10m Air Pistol Women’s Qualification |
8:00 | Skeet Women’s Qualification – Day 1 |
8:30 | Skeet Men’s Qualification – Day 1 |
10:15 | 10m Air Pistol Women’s Final |
12:00 | 10m Air Rifle Men’s Qualification |
14:30 | 10m Air Rifle Men’s Final |
Skateboarding
Start Time | Event |
8:00 | Men’s Street Prelims Heat 1 |
8:41 | Men’s Street Prelims Heat 2 |
9:22 | Men’s Street Prelims Heat 3 |
10:03 | Men’s Street Prelims Heat 4 |
11:25 | Men’s Street Final |
Surfing
Start Time | Event |
Session 1 6:00 – 15:20 | |
6:00 | Men’s Round 1 – Heat 1 |
6:40 | Men’s Round 1 – Heat 2 |
7:20 | Men’s Round 1 – Heat 3 |
8:00 | Men’s Round 1 – Heat 4 |
8:40 | Men’s Round 1 – Heat 5 |
9:20 | Women’s Round 1 – Heat 1 |
10:00 | Women’s Round 1 – Heat 2 |
10:40 | Women’s Round 1 – Heat 3 |
11:20 | Women’s Round 1 – Heat 4 |
12:00 | Women’s Round 1 – Heat 5 |
12:40 | Men’s Round 2 – Heat 1 |
13:20 | Men’s Round 2 – Heat 2 |
14:00 | Women’s Round 2 – Heat 1 |
14:40 | Women’s Round 2 – Heat 2 |
Swimming
Start Time | Event |
Session 2 9:30 – 11:30 | |
9:30 | Men’s 400m Individual Medley Final |
9:40 | Women’s 100m Butterfly Semifinal 1 |
9:46 | Women’s 100m Butterfly Semifinal 2 |
9:52 | Men’s 400m Freestyle Final |
10:12 | Women’s 400m Individual Medley Final |
10:33 | Men’s 100m Breaststroke Semifinal 1 |
10:39 | Men’s 100m Breaststroke Semifinal 2 |
10:45 | Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final |
Session 3 18:00 – 20:30 | |
18:02 | Women’s 100m Backstroke – Heat 1 |
18:05 | Women’s 100m Backstroke – Heat 2 |
18:08 | Women’s 100m Backstroke – Heat 3 |
18:11 | Women’s 100m Backstroke – Heat 4 |
18:14 | Women’s 100m Backstroke – Heat 5 |
18:22 | Men’s 200m Freestyle – Heat 1 |
18:28 | Men’s 200m Freestyle – Heat 2 |
18:34 | Men’s 200m Freestyle – Heat 3 |
18:40 | Men’s 200m Freestyle – Heat 4 |
18:46 | Men’s 200m Freestyle – Heat 5 |
18:52 | Men’s 200m Freestyle – Heat 6 |
18:59 | Women’s 100m Breaststroke – Heat 1 |
19:02 | Women’s 100m Breaststroke – Heat 2 |
19:05 | Women’s 100m Breaststroke – Heat 3 |
19:08 | Women’s 100m Breaststroke – Heat 4 |
19:11 | Women’s 100m Breaststroke – Heat 5 |
19:14 | Women’s 100m Breaststroke – Heat 6 |
19:19 | Men’s 100m Backstroke – Heat 1 |
19:22 | Men’s 100m Backstroke – Heat 2 |
19:25 | Men’s 100m Backstroke – Heat 3 |
19:28 | Men’s 100m Backstroke – Heat 4 |
19:31 | Men’s 100m Backstroke – Heat 5 |
19:39 | Women’s 400m Freestyle – Heat 1 |
19:45 | Women’s 400m Freestyle – Heat 2 |
19:51 | Women’s 400m Freestyle – Heat 3 |
19:57 | Women’s 400m Freestyle – Heat 4 |
20:03 | Women’s 400m Freestyle – Heat 5 |
20:10 | Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 1 |
20:20 | Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 2 |
20:30 | Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 3 |
Table Tennis
Start Time | Event |
Session 4 9:00 – 11:00 | |
9:00 | Mixed Doubles Quarterfinals |
Session 5 13:00 – 16:45 | |
13:00 | Men’s & Women’s Singles Round 2 |
Session 6 19:00 – 21:00 | |
19:00 | Mixed Doubles Semifinals |
Taekwondo
Start Time | Event |
Session 3 9:00 – 16:00 | |
9:00 | Women -57kg Round of 16 |
9:15 | Men -68kg Round of 16 |
9:30 | Women -57kg Round of 16 |
9:45 | Men -68kg Round of 16 |
10:00 | Women -57kg Round of 16 |
10:15 | Men -68kg Round of 16 |
10:30 | Women -57kg Round of 16 |
10:45 | Men -68kg Round of 16 |
11:00 | Women -57kg Round of 16 |
11:15 | Men -68kg Round of 16 |
11:30 | Women -57kg Round of 16 |
11:45 | Men -68kg Round of 16 |
12:00 | Women -57kg Round of 16 |
12:15 | Men -68kg Round of 16 |
12:30 | Women -57kg Round of 16 |
12:45 | Men -68kg Round of 16 |
13:00 | Women -57kg Quarterfinal |
13:15 | Men -68kg Quarterfinal |
13:30 | Women -57kg Quarterfinal |
13:45 | Men -68kg Quarterfinal |
14:00 | Women -57kg Quarterfinal |
14:15 | Men -68kg Quarterfinal |
14:30 | Women -57kg Quarterfinal |
14:45 | Men -68kg Quarterfinal |
15:00 | Women -57kg Semifinal |
15:15 | Men -68kg Semifinal |
15:30 | Women -57kg Semifinal |
15:45 | Men -68kg Semifinal |
Session 4 18:00 – 21:40 | |
18:00 | Women -57kg Repechage |
18:15 | Men -68kg Repechage |
18:30 | Women -57kg Repechage |
18:45 | Men -68kg Repechage |
19:30 | Women -57kg Bronze Medal Contests |
19:45 | Men -68kg Bronze Medal Contests |
20:00 | Women -57kg Bronze Medal Contests |
20:15 | Men -68kg Bronze Medal Contests |
20:30 | Women -57kg Gold Medal Contest |
20:45 | Men -68kg Gold Medal Contest |
Tennis
Start Time | Event |
Order of play available evening before |
Volleyball
Start Time | Event |
8:00 | Women’s Preliminary Round – Pool B #1 ROC Vs ITA |
10:05 | Women’s Preliminary Round – Pool B #2 USA Vs ARG |
13:20 | Women’s Preliminary Round – Pool A #3 SRB Vs DOM |
15:25 | Women’s Preliminary Round – Pool B #4 CHN Vs TUR |
18:40 | Women’s Preliminary Round – Pool A #5 JPN Vs KEN |
20:45 | Women’s Preliminary Round – Pool A #6 BRA Vs KOR |
Waterpolo
Start Time | Event |
9:00 | Men’s Preliminary Round – Group A #1 RSA Vs ITA |
10:30 | Men’s Preliminary Round – Group A #2 HUN Vs GRE |
13:00 | Men’s Preliminary Round – Group A #3 USA Vs JPN |
14:30 | Men’s Preliminary Round – Group B #4 AUS Vs MNE |
17:20 | Men’s Preliminary Round – Group B #5 SRB Vs ESP |
18:50 | Men’s Preliminary Round – Group B #6 CRO Vs KAZ |
Weightlifting
Start Time | Event |
10:50 | Men’s 61kg Group B |
10:50 | Men’s 67kg Group B |
14:50 | Men’s 61kg Group A |
18:50 | Men’s 67kg Group A |
For further news and up to the minute results olympics.com.
View: Complete Tokyo Olympics Schedule
More Tokyo Olympics coverage on SoPerth.com.au